Psichologas, psichoterapeutas ar psichiatras – kada ir pas kurį kreiptis?
Paprastai žinome, kad psichologai, psichiatrai ir psichoterapeutai yra skirtingi specialistai. Tačiau daug sunkiau pasakyti, kuo jos skiriasi viena nuo kitos, o dar sunkiau nustatyti, į ką kreiptis dėl vienos ar kitos ligos. Kartais atrodo, kad visi šie specialistai sprendžia vieną ir tą patį klausimą, tačiau paaiškėja, kad yra skirtumų, ir jie labai dideli.
Kuo skiriasi psichologai, psichiatrai ir psichoterapeutai ir kas gali jums padėti, jei turite psichikos sveikatos problemų, panikos priepuolių, santykių sunkumų, fobijų, baimių ar depresijos?
Psichologas
Kuo užsiima psichologas?
Psichologija yra mokslas, tiriantis žmonių elgesį, mintis, jausmus ir motyvaciją. Psichologas sprendžia tokias problemas kaip vaikų psichologinė raida, proto veikimas, atmintis ir santykiai šeimoje ar bendruomenėje.
Svarbu: psichologas nėra gydytojai. Jie nieko negydo, nerekomenduoja gydymo ar neskiria vaistų. Psichologai padeda rasti išeitį iš probleminių situacijų, nusiraminti, suprasti ir priimti save.
Su kokiomis problemomis turėčiau kreiptis į psichologą?
Psichologas gali padėti, jei:
- patyrėte katastrofą, stichinę nelaimę ar sunkią traumą ir negalite nustoti apie tai galvoti;
- išgyvenate artimo žmogaus netektį arba sunkiai serga jūsų šeimos narys;
- jus kamuoja šeimyninės problemos: sunkumai santykiuose su partneriu arba konfliktai su vaikais;
- išgyvenate kūrybinę ar karjeros krizę, turite problemų darbe ar studijose;
- Esate sunkioje gyvenimo situacijoje – išsiskyrėte, esate vieniša motina, praradote darbą, atsidūrėte ligoninėje.
Kaip dirba psichologas?
Per susitikimus psichologai dažniausiai kalbasi – užduoda klausimus ir atidžiai klausosi atsakymų. Rečiau grojama muzika, paveikslai ar žaidžiami žaidimai – šie metodai padeda psichologui suprasti klientą, o klientui – išsiblaškyti ir atsipalaiduoti.
Psichiatrai
Kuo užsiima psichiatrai?
Psichiatrai tiria psichikos sveikatos problemas, vykdo jų prevenciją ir gydo. Tam jie turi turėti specialią kvalifikaciją psichiatrijos srityje.
Skirtingai nei psichologai, visi psichiatrai yra gydytojai. Jie skiria vaistus (įskaitant stipriuosius), sprendžia dėl hospitalizavimo (įskaitant priverstinį hospitalizavimą, jei asmuo kelia pavojų sau ar kitiems), taip pat sprendžia, ar asmuo yra kompetentingas, ar ne.
Su kokiomis problemomis turėčiau kreiptis į psichiatrą?
Rimtos – tokios rimtos, kad dažnai neina pas psichiatrą, bet ten patenka. Pavyzdžiui, jei pacientas serga:
- įvairios priklausomybės – nuo narkotikų, alkoholio, azartinių lošimų ar vaistų, kurie veikia protą ir kūną;
- šizofrenija, bipolinis sutrikimas, psichozė, haliucinacijos arba sunkios depresijos formos su polinkiu į savižudybę;
- Demencija (senatvinė silpnaprotystė dėl senyvo amžiaus, sunkios ligos, traumos ar alkoholizmo), delyras (baltoji karštinė ir panašios būklės) arba encefalopatija (smegenų pažeidimas), turinti įtakos psichikai;
- girdi balsus, mato žmones ir gyvūnus, bendrauja su ateiviais, mano, kad yra “naujasis mesijas”, “avataras” arba Napoleonas.
Kaip dirba psichiatrai?
Psichiatrai diagnozuoja psichikos sutrikimus, atkreipia dėmesį į cheminį disbalansą smegenyse, skiria testus ir papildomus tyrimus (magnetinio rezonanso, rentgeno, kompiuterinės tomografijos ir kt.). Jie įvertina tiek psichinį, tiek fizinį sutrikimo poveikį ir bendradarbiauja su kitų sričių gydytojais.
Psichoterapeutai
Kuo užsiima psichoterapeutai?
Psichoterapeutai padeda įveikti stresą, emocinius sunkumus, santykių problemas ar žalingus įpročius. Jais taip pat gydoma depresija, manija ir panikos priepuoliai.
Psichoterapeutų darbo sritis yra tarp psichologijos ir psichiatrijos. Skirtingai nei psichologai, psichoterapeutai yra gydytojai ir gali gydyti psichikos sveikatos problemas, pavyzdžiui, depresiją, maniją ar panikos priepuolius. Tačiau skirtingai nei psichiatrai, psichoterapeutai neskiria vaistų ir nesiunčia į ligoninę.
Dėl kokių problemų man reikia kreiptis į psichoterapeutą?
Jei ilgą laiką negalite atsikratyti diskomforto jausmo ir esate įsitikinęs, kad jūsų būklė nėra normali, gali prireikti kreiptis į psichoterapeutą. Kas dar galėtų tai rodyti:
- nuolatinė apatija, noro dirbti, grįžti namo ar į šeimą nebuvimas – visą laiką norisi gulėti ar sėdėti;
- jausmas, kad jus kontroliuoja, persekioja ar prieš jus rezga sąmokslą artimas žmogus;
- agresijos protrūkiai, smurtiniai emocijų protrūkiai – nuo verksmo iki isteriško juoko;
- įkyrus jausmas, kad sergate nepagydoma liga ir niekas negali padėti;
- atsiranda priklausomybė nuo alkoholio ar narkotikų.
Kaip dirba psichoterapeutai?
Jei jūsų psichoterapeutas yra įgijęs psichiatro išsilavinimą ir turi papildomą psichoterapijos specializaciją, jums bus paskirtas susitikimas su juo, po kurio gali būti paskirti vaistai. Jei psichoterapeutas turi psichologo išsilavinimą ir yra baigęs psichoterapiją, jis negalės skirti receptinių vaistų.