NESĖKMĖ. KAIP JĄ ĮVEIKTI?“

NESĖKMĖ. KAIP JĄ ĮVEIKTI?“ PSICHOLOGAS KLAIPĖDOJE INTERNETU

Pirmiausiai norėčiau pasvarstyti, kas yra nesėkmė? Tai yra kažkas, kas priešinga sėkmei, ar ne? Ne-sėkmė. Kai ištinka nesėkmė, mes esame linkę labai sielotis dėl to, kad kažkas nepavyko, pradedame kaltinti save ir kitus, aplinkybes, netgi patį gyvenimą. Mes tikėjome, kad mus ištiks sėkmė, tačiau gavome priešingą variantą. Manau, dar reiktų išskirti tą aspektą, kad kiek žmonių, tiek nuomonių, patirties, asmeninio suvokimo ir kas vienam yra sėkmė, kitam tai gali būti nesėkmė.

Kodėl dauguma mūsų taip neigiamai reaguojame į asmeninę nesėkmę?

Pirmiausiai todėl, kad tokį reagavimo pavyzdį matėme vaikystėje, stebėdami tėvų, senelių, draugų nesėkmes ir jų reakciją. Taip pat ir jų suvokimą – kas iš tikrųjų yra nesėkmė? Tačiau mažai kas susimąsto, kad vadinama „nesėkmė“ – tai yra tik gautas rezultatas. Labai dažnai žmonės sau priekaištauja, būna pernelyg reiklūs sau, gavę rezultatą, kuris neatnešė jiems pasitenkinimo. Jie pamiršta arba nežino, kad negalima numatyti visų jų elgesio pasekmių, kad būtina patirtis gaunama jau paskui, kai buvo atliktas pats veiksmas, už kurį žmogus sieloje pradeda pats save barti. Kokia prasmė save kaltinti, kai darbas jau padarytas? Turime priimti šį rezultatą dėkodami ir sau, ir visiems tų įvykių dalyviams, o paskui eiti toliau. Jei tas rezultatas, kurį mes gavome (nepriklausomai, ko norėjome), mūsų netenkina, mes turime suvokti jį ir suvokti ne kaip kapituliaciją, o kaip veiksmų padarinį. Rezultatas nėra nei geras, nei blogas, tai tiesiog jūsų minčių, veiksmų, kitų žmonių ir visos Visatos kūrinys. Tinka jis ar ne, spręsti Jums. Tačiau bet kokiu atveju tai Jūsų gyvenimo nepablogina, atvirkščiai, supratę, kad jei tie veiksmai, kuriuos darėte, Jus atvedė prie nepageidaujamo rezultato, tereikia pakeisti veiksmus ir rezultatą jau gausite kitą.

Žinoma, pirmiausiai reiktų pradėti analizuoti mintis. Ką galvoju kiekvieną sekundę? Kas valdo – mintys mane, ar aš mintis? Dažnai žmonės net nepajunta, kad jau seniai yra savo proto aukos – „vidinio plepio“ įkaitai. „Vidinis plepys“ nenustoja kalbėti niekada, jei jo sąmoningai nenutildome. Pateiksiu seką, kaip mintis veikia rezultatą:  MàEàVàR, kur M – mintis, E – emocija, V – veiksmas, R – rezultatas. Mintis sukuria emociją, emocija – veiksmą, o veiksmai įtakoja rezultatą.  Po to rezultatas įtakoja mintis ir užsisuka šis gražus ratas. Būtent tame rate ir reiktų pastebėti, nuo kokių – pozityvių ar negatyvių – minčių mes pradėjome. Žinoma, kad pozityvios mintys ves į rezultatą, kurį vertinsime pozityviai, o negatyvios ves į tokį rezultatą, kuris mūsų netenkins. Mes vėlgi būsime nelaimingi ir vėl toliau mąstysime negatyviai.

Kaip mąstyti, kiekvieno asmeninis pasirinkimas.

O tiems, kurie norėtų išmokti mąstyti pozityviai, rekomenduoju pradėti nuo mažų žingsnelių kiekvieną dieną. Pirmiausiai stebėti savo mintis. Tiesiog, bent keliolikai minučių dienos bėgyje, pasinerti į save ir stebėti, t.y., pereiti nuo vykdytojo pareigų į stebėtojo. Neabejokite, jūsų „vidinis plepys“ net nesureaguos į tai, kad yra stebimas! Jis ir toliau tarškės tai, ką yra įpratęs. Ir tuomet, kai „pamatysite“, ką galvojate, nuspręsite, reikia jums keisti mąstymą ar ne. Kaip tai daroma? Labai paprastai: negatyvios mintys priverstinai keičiamos pozityviomis. Neigiamos tiesiog sąmoningai išstumiamos, neleidžiama joms grįžti ir groti savo plokštelę toliau. Vietoj jų žmogus pasirenka mąstyti tai, ko jam tuo metu iš tikrųjų reikia, jis atsirenka tuos pozityvius teiginius (anlg. Affirmations), kurie padės jam siekti teigiamo rezultato. Pvz., moteris, norinti numesti svorio, pirma turi priimti savo kūną tokį, koks jis yra šiuo metu ir kalbėtis su juo tik teigiamai ir gražiai „Kokia tu šiandien graži! Aš tave myliu, atrodai puikiai!”. Arba vyriškis, kuris ruošiasi pristatyti projektą valdybai ir labai jaudinasi, gali sakyti sau „Viskas yra gerai, aš esu puikus specialistas, projektas bus patvirtintas. O jei ir ne, tuomet imsiuos kito, atmetimas dar nereiškia, kad aš niekam tikęs“. Ir taip kiekvieną dieną. Tuo pačiu atkreipdami dėmesį į tai, ką kalbate. Žodžiai, kuriuos ištarėte, – jau veiksmas, kuris įtakoja rezultatą. Mūsų kalba pilna piktų apkalbų, bambėjimo, keiksmažodžių, verkšlenimo, skundų, kurie mus sekina. Pakeiti žodį – neišvengiamai keičiasi ir gyvenimas.

Kai viską vertiname neigiamai ir į tai sutelkiame visą dėmesį, veikiami kiekvienam galiojančių Visatos dėsnių, gauname tai, apie ką daugiausiai mąstome – šiuo atveju kažką neigiamo, blogo. Visata mums duoda viską, ko prašome, į ką koncentruojamės. Pakeiskite požiūrį į nesėkmę ir ji taps tik rezultatu. Tiesiog išmeskite šitą negatyvų žodį iš savo minčių ir kalbos, ir gyvenimas nušvis kitomis spalvomis. To ir linkiu visiems skaitytojams.

P.S. Šis mano komentaras yra pirmasis publikuotas – žurnale Savaitė. Esu dėkinga, kad galiu dalintis savo žiniomis.

Smagios dienos,
Raimonda

PSICHOLOGAS KLAIPĖDOJE INTERNETU

Jei patiko turinys, pasidalink!

Mind Detox Akademija
ASmenines psichologo konsultacijos